lviv01

` Бронювання готелів Online
Дешеві Авіаквитки Online
Автобусні квитки Online

Система освіти в Чехії

Завдяки високій якості, вища освіта в Чехії має високу репутацію за межами країни. Освіта завжди віддігравала ключову роль для чеського народу. Перший університет в східній Європі був побудований Карлом  IV ще у 1348 році в Празі.

Традиційно, система освіти в Чехії має триступеневу структуру:

 • ·Дошкільна освіта
 • ·Шкільна освіта (початкова та середня)
 • ·Вища освіта

Дошкільна освіта в Чехії

Дошкільна освіта включає в себе систему дошкільних садків та ясел. Чеське Міністерство охорони здоров’я контролює якість дошкільної освіти в яслах (для дітей до 3 років). Батьки самі вирішують чи віддавати дітей до дитячого садка, чи виховувати їх самостійно. Дошкільну програму доповнюють відвіданням дитячих театрів, екскурсії розважальними та розвиваючими заходами. За формою власності переважають державні установи. Цілодобові дитячі садочки є переважно приватними.

Шкільна освіта в Чехії

В початкову школу діти ідуть у віці 6 років і навчаються там до 9. На цьому етапі процес навчання в школі ділиться на два рівні: перший рівень: тривалістю 5 років, а другий 4 роки. Два останні роки другого рівня можна закінчувати в гімназії або у танцювальній консерваторії.

Для чеських шкіл характерні наступні особливості:

 • ·усі оцінки мають зворотнє значення, 1- це відмінно.
 • ·Вчитель може викладати декілька предметів, які зовсім між собою не пов’язані, наприклад хімію і фізкультуру.

Чимало шкіл в Чехії мають певну орієнтацію: спортивні, мовні, художні тощо. Переважно, конкурс до таких шкіл досить високий.

Для того щоб поступи в гімназію чи середні професійні навчальні заклади потрібно скласти іспити з 2-4 предметів. Після їх закінчення учні здають випускні іспити і отримують атестат. Старшокласники у віці 16-19 років можуть продовжити навчання в коледжі і здобути середню спеціальну освіту. Усі предмети, які вивчаються в чеських школах поділені на обов’язкові та факультативні.

Навчання в державних школах Чехії безкоштовно. Є можливість вибору між загальноосвівтньою та спеціалізованою школою. Також у Чехії є декілька платних міжнародних шкіл, з навчання на англійській мові. Відповідно, випускник такої школи отримує атестат про середню освіту західного зразка.

Після закінчення гімназії або коледжу необхідно здати випускні іспит для того щоб отримати атестат, який дозволить продовжити навчання у ВНЗ.

Вища освіта в Чехії

Система вищої освіти в Чеській Республіці має високий рівень і приваблює велику кількість іноземних студентів щороку.

Перевагами та відмінними особливостями чеської освіти є:

 • ·безкоштовне навчання в державних вищих навчальних закладах для іноземців (при навчанні чеською мовою);
 • ·високий рівень освітніх послуг;
 • ·диплом чеських ВНЗ визнається у всіх країнах;
 • ·вступ до ВНЗ відбувається на конкурсній основі, незалежно від громадянства абітурієнта;
 • ·платна форма навчання передбачає піврічну практику по спеціальності;
 • ·можливість для студентів формувати свій навчальний план, враховуючи свої вподобання та інтереси.

З 2001 року для країни характерна триступенева система вищої освіти з присвоєнням наступних ОКР: бакалавра, магістра та доктора наук.

Бакалаврат — навчання триває 3 роки і передбачає складання екзамену для присвоєння ОКР бакалавра. Проте, якщо студент не вкладається в терміни, то його навчання можуть продовжити до успішного складання іспиту. Після отримання диплома бакалавра можна продовжити навчання за магістерською програмою, або ж, шукати роботу.

Магістратура — тривалість навчання 2 роки. Студент має можливість перейти з одного ВНЗ до іншого і навіть змінити факультет. Для цього необхідно здати 2-3 перехідні екзамени. Якщо ж спеціальність відповідає зазначеній в дипломі бакалавра, то зарахування відбувається автоматично без здачі жодних іспитів. До уваги береться лише успішність.

Доктор наук — тривалість мінімум 2 роки. Для отримання ОКР доктора наук необхідно успішно захистити дисертацію.

Мова навчання в чеських ВНЗ переважно чеська. Проте, студентам також пропонують досить широкий вибір англомовних програм. В середньому, навчання на англомовній програмі коштує 4000 євро.

Умови вступу до чеських ВНЗ

Основним документом для вступу до ВНЗ є атестат про закінчену середню освіту. Не залежно від громадянства усі абітурієнти заповнюють заяву одного зразка. На деякі спеціальності передбачені вступні екзамени.

Загальні вимоги до іноземних абітурієнтів:

 • ·Знання чеської мови та складання мовного тесту для іноземців (для тих, хто хоче безкоштовно навчатися в чеському державному ВНЗ) і сертифікат про знання чеської мови; сертифікат про знання іноземної мови — для тих, хто поступає на платну програму іноземною мовою.
 • ·Атестат про закінчену середню освіту з високими оцінками;
 • ·Високі результати вступних іспитів (якщо такі передбачені навчальною програмою).

Для вступу на одну спеціальність здається 2-3 іспити. Як правило, іспити проводяться у вигляді тестування, іспити у формі співбесіди або есе використовуються при вступі на гуманітарні та мовні спеціальності.

 

Для тих, хто планує навчання у Чехії рекомендують закінчити річний курс чеської мови, а також курс підготовки з профілюючих предметів. На цю програму зараховують українців віком від 17 років з атестатом про середню освіту. Перед вступом на магістерську програму варто пройти курс чеської мови, а також курс адаптації знань до вимог чеських навчальних закладів.

Освітня система в Чехії не встановлює ліміт на кількість заяв, поданих одним абітурієнтом - можлива подача заяв на кілька спеціальностей або в кілька ВНЗ відразу. Вибрати ВНЗ, в якому ви будете навчатися, потрібно до запису на навчання.

Вартість навчання в Чехії

Для іноземців є можливість навчатися як на державній так і на платній формі навчання. На державну форму навчання можуть претендувати абітурієнти, які закінчили підготовчі платні мовні курси та успішно склали іспит з чеської мови. Такі студенти оплачують лише реєстраційний внесок у сумі 15 євро. Вартість проживання у гуртожитку за місяць студентові обійдеться від 25 до 85 євро, або на квартирі від 230 євро.

Стипендії

Кожного року Міністерство освіти, молоді та спорту Чеської Республіки пропонує стипендії для підтримки навчання іноземних студентів в чеських державних вузах:

 • ·Державні стипендії (за умови іноземного співробітництва в області розвитку);
 • ·Надання стипендій згідно з двосторонніми міжнародними угодами про співробітництво в галузі освіти

 Працевлаштування студентів в Чехії

Студент-іноземець у Чеській Республіці має право працювати без додаткових дозволів на працю. Проте, оскільки рівень безробіття в країні досить високий, студентам не варто розраховувати на високі заробітки. Найпростіше знайти роботу у Празі та Пільжні.
Після прибуття до Чехії студент повинен зареєструватись у місцевому відділку поліції. Якщо особа перебуває в країні більше ніж 3 місяці то повинна подати документи на дозвіл  для тимчасового проживання.

 

Перспективи для студента після одержання Диплома в Чехії

Працевлаштування в країнах Європейського Союзу. Одержання посвідки на проживання, що веде до постійного резидентства і до громадянства.


Rambler's Top100
Metrika counter