25

Dec
2012

Найдивніші місця де існує життя

Розміщене від: підтримка/ 805 0

Земля – єдине, наскільки відомо, місце у Всесвіті де є життя. Виявляється, живих істот можна знайти майже будь-де на нашій планеті. Адже творіння природи зуміли розвинути здатність виживати у найдивніших місцях на Землі, які здаються абсолютно непристосованими для життя.

 Кипляча смола

Вируючі озера гарячої смоли навряд чи схожі на місця, здатні прихистити живих істот, але виявляється, що вони чудово підходять для проживання мікробів. У найбільшому природному асфальтовому озері під назвою Піч Лейк, розташованому на карибському острові Тринідад, кожен грам в’язкої чорної рідини може дати притулок до 10 млн. мікробів.

Радіоактивні відходи

У той час як доза радіації у 10 грей може вбити людину, бактерія Deinococcus radiodurans може прийняти випромінювання 5000 грей без будь-яких видимих ефектів і навіть витримати 15 000 грей, що принесло цьому організму титул найбільш витривалої бактерії у світі за версією Книги рекордів Гіннеса. Вона витримує радіацію, яка розбиває її геном на сотні фрагментів ДНК, за допомогою численних копій генома.

Кипляча вода

 

Кипляча вода і нищівний тиск у підводних гідротермальних джерелах, безсумнівно, вбили б людину в одну мить, але ці місця є домом для неймовірної кількості живих організмів. Підводні гарячі джерела у Тихому океані стали місцем проживання кільчастих черв’яків і гігантських молюсків, а атлантичні джерела поселили безоких креветок та інших незвичайних мешканців. Використовуючи процес під назвою “хемосинтез” для виробництва енергії, ці глибоководні мешканці прекрасно себе почувають у насичених мінералами водах, які витікають з джерел. А деякі форми життя у цих темних безоднях можуть навіть виживати завдяки мізерній кількості світла, яке випромінюється самими джерелами.

Стерильні кімнати

 

Коли посадочні зонди вирушають у космос, їх стерилізують, щоб упевнитись, що вони випадково не стануть джерелом забруднення для позаземних об’єктів або не будуть помилково прийняті за місце проживання неземних форм життя. Вчені опромінюють частини зонда плазмою і радіацією, а потім розміщують їх у надчистих стерильних кімнатах. І все ж, навіть за цих обставин різні мікроби виживають і непомітно прокрадаються у космос.

Мертве море

 

Мертве море отримало свою назву недаремно – це одна з найбільш солоних водойм у світі, що робить його умови надто суворими для існування більшості форм життя. Однак навіть у такому негостинному “розсолі” виживають солелюбні мікроби галофіли.

Сухі долини

Антарктичні Сухі долини настільки холодні і сухі, що вони часто вважаються найкращим аналогом марсіанських умов на Землі. І все ж, тамтешні ґрунти наповнені мікробами, і це дає надію, що форми життя вдасться знайти і на червоній планеті.

Замерзлі у кризі

Живі істоти можуть вижити не тільки в озерах глибоко під кригою, виявляється, що мікроби можуть існувати навіть вмерзлими у ці льоди. У найстаршій відомій антарктичній кризі на Землі вчені знайшли мікробів, які були замерзлими протягом мільйонів років.

Безповітряне підводне болото

Вже не дивує, що мікроби можуть вижити у позбавленому кисню надсолоному мулі на дні Середземного моря, навіть якщо в осадові породи входять токсичні хімічні речовини під назвою сульфіди. Проте несподіваним є те, що там вдалося знайти досконаліші форми життя – дивні створіння, відомі як лоріцифери, які чимось нагадують медузу у конічній мушлі. Існування цих створінь у такому суворому місці проживання дає надію, що вдасться знайти багатоклітинне інопланетне життя у світах із низьким рівнем кисню.

Більше кілометра під землею

Якою б ворожою не була поверхня Землі або морське дно, все ж логічно, що живим істотам вдалося там вижити, адже можна використовувати життєву енергію сонця або поживні речовини, які випадають з вологою. Але вчені знайшли мікробів, які чудово себе почувають у камінні на глибині кількох кілометрів під поверхнею Землі – у південноафриканських золотих і платинових шахтах. Крім того, на глибині півтора кілометра під морським дном також виявлені форми життя, які виживають часом за допомогою урану.

Космічний вакуум

Навіть суворі умови вакууму на орбіті Землі з усією їх смертельною радіацією недостатньо суворі для крихітних восьминогих створінь під назвою тихоходи. Раніше єдиною формою життя, здатною перенести радіацію і космічний вакуум, вважалися деякі види бактерій та лишайників. Тихоходи також можуть витримати умови нестерпної спеки близько 90°С і страшенного холоду мінус 196°С.