bus-sea1

` Бронювання готелів Online
Дешеві Авіаквитки Online
Автобусні квитки Online

Автобусні Квитки

автобусні квитки

Віртуальні святині Львівщини

Двадцять вісім дерев’яних церков Львівщини відтворили у 3D моделях

Наразі це лише гарна картинка з усіма деталями святинь, але в перспективі вона може стати дуже цінною інформацією для архітекторів. За їхньою допомогою пам’яткоохоронці зможуть отримати детальні креслення церкви, а також створити проекти її реставрації і навіть відбудови у разі втрати.

Ідея зробити лазерне сканування виникла після того, як торік на Львівщині згоріло відразу кілька дерев’яних храмів. Один з них — церква в селі Залижня. Ми говорили про можливість відбудови святині, але зрозуміли, що, крім фотографій мешканців села та мінімальної фотофіксації фахівців, нічого немає. Думаю, наступне покоління буде мудрішим, ніж ми, і, якщо у них виникне бажання відбудувати втрачену церкву, вони це зможуть зробити. Лазерне сканування дає дуже точну інформацію про сам храм, інтер’єри, пошкодження тощо, — розповів Орест Шейка, голова постійної депутатської комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської обласної ради, пише «Львівська газета».

Цього року область виділила 100 тисяч гривень на сканування 28 церков. Тобто вартість одного — у середньому 3,5 тисячі. За словами фахівців Інституту геодезії НУ «Львівська політехніка», які виконують сканування, лазерні виміри однієї церкви займають від 4 до 12 годин — залежно від величини та складності.

«Ми використовуємо спеціальний прилад — лазерний сканер, — пояснює Юрій Голубінка, викладач інституту геодезії НУ «Львівська політехніка» . — Він обертається навколо своєї осі і постійно випромінює імпульси. Завдяки цьому ми отримуємо так звану точкову модель об’єкта, з якої потім робимо 3D модель. Лазерні сканери — доволі дорогі, в Україні їх не більш як 10. У Європі їх використовують дуже активно, зокрема для збереження пам’яток архітектури, інвентаризації різних об’єктів тощо».

Нині в комп’ютерні моделі переводять передусім церкви, які планують внести до списку ЮНЕСКО, а також ті, що в особливо поганому стані.

Аби 3D картинка стала повноцінною документацією, яку зможуть використати архітектори та реставратори, з нею ще треба попрацювати. За словами Юрія Голубінки, для цього потрібна спеціальна програма і приблизно два-три місяці на опрацювання однієї церкви. Однак у результаті можна отримати детальні точні плани та креслення інтер’єрів та конструкції церкви. Разом з тим у перспективі 3D моделі церков також можуть стати чудовою промоцією святинь. В управлінні охорони культурної спадщини ЛОДА стверджують, що не проти зробити в інтернеті 3D тури храмами, аби потенційні туристи змогли подивитись, а згодом і поїхати у ці церкви.

Наступного року на лазерне сканування планують виділити ще 200 тисяч гривень, за які створять комп’ютерні моделі понад 50 дерев’яних храмів.

«Перевести в цифру» також обіцяють низку пам’яток архітектури, розташованих у центральній частині міста.

Джерело:

www.turystam.in.ua 


Rambler's Top100
Metrika counter