06

Feb
2014

Вперше у Львові

Розміщене від: підтримка/ 776 0

Львів – місто у яке закохуєшся з першого погляду. Воно чарує красою архітектури, теплотою людей та відчуттям неймовірної атмосфери, яка панує на вузеньких вуличках міста. Львовом захоплюються, ним надихаються і навіть дивуються з того, що досі так мало про нього знають. Місто є унікальним та неповторним у своєму роді. За свою більше як 750-літню історію Леополіс прославився не лише на всю Україну, а й на весь світ винаходами та подіями, які відбулись тут вперше. Перша у світі повітряна куля та гасова лампа, перший в Європі залізобетонний міст, перша в Україні книга, пошта, газета, залізниця та ще багато іншого завдячують своїй появі на світ славетному місту Лева та його жителям. Завдяки цьому про Львів знають, про нього говорять та поважають. Чим же ж ще унікальний Львів? Чому його так часто згадують, додаючи слово «вперше»? Відповідь на ці питання зможете знайти у статті «Вперше у Львові».

1.У другій половині XVI ст. у Львові засновано найстаріший парк в Україні – Єзуїтський (тепер парк ім. І. Франка). Чотириста років тому на цьому місці були міські лани, але пізніше ця земля перейшла у приватні руки. Витративши більше півтори тисячі злотих на впорядкування творцем парку став багатий львівський міщанин Ян Шольц-Вольфович. 1855 року парк перейшов у власність міста, таким чином ставши одним із найстаріших муніципальних парків Східної Європи.

 

2.У 1574 році власним коштом у власній друкарні з допомогою небагатих львівських міщан друкар Іван Федоров видає першу в Україні книгу – «Діяння та Послання Святих Апостолів» («Апостол»). Перша українська книга відзначається великим форматом, різноманітністю та високим рівнем художнього оформлення і поліграфічного виконання. «Апостол» видрукуваний накладом, досить великим на свій час – 1 200 примірників. На сьогодні збереглося близько 100 примірників видання у найбільших книгозбірнях України, а також Росії, Польщі, Болгарії, США та інших країн.

3. У 1629 році італієць Роберто Бандінеллі започаткував у Львові першу в Україні міську пошту європейського зразка. З цього часу жителі Львова могли раз в тиждень відправляти чи отримувати листи. Щоправда, ці послуги були недешевими, але через необхідність люди були змушені ними користуватись.

 

 

 

4.У 1661 заснований перший університет в Україні – Єзуєтська академія (тепер ЛНУ ім. І. Франка). Згідно зі статтями Гадяцької угоди (1658 р.) між Україною та Річчю Посполитою польський уряд обіцяв у майбутньому відкрити в Україні дві вищі школи-академії: одну в Києві, а другу там, де знайдеться для неї відповідне місце. Цим місцем став Львів. Після неодноразових клопотань король Ян ІІ Казимир 20 січня 1661 р. підписав диплом, який надавав єзуїтській колегії у Львові «гідність академії і титул університету» з правом викладання всіх тодішніх університетських дисциплін, присудження вчених ступенів бакалавра, ліценціата, магістра і доктора.

5.У 1715 у Львові засновано першу в Україні пивоварню. Заснована вона монахами на прохання графа Станіслава Потоцького. Вже у середині 19-го ст. пивоварня ввійшла до трійки найкращих пивоварень Австро-Угорської імперії і стала найбільшим підприємством броварської галузі в регіоні. З того часу підприємство є символом Львова. Пивоварню називають обличчям міста, що достойно представляє Львів на всіх етапах його розвитку.

 

 

6.1749 року у Львові вийшло декілька номерів першої в Україні газети («Kurier Lwowski»), а 1776 року почала виходити газета «Gаzette de Leopol» (тижневик) – перша регулярна газета в Україні. Видання мало лише чотири сторінки. Втім, щоб видрукувати газету, витрачали не менше тижня. Сьогодні з цим впораються за годину. Перше видання газети зацікавило лише інтелігентів. Бо вийшло французькою, як тоді було модно спілкуватися в елітних колах. І йшлося там про новини, які були нецікавими для простих людей.

 7. 4 березня 1784 року у Львові запущено першу у світі повітряну кулю нового зразка. Це був тепловий аеростат з автоматичним пальником на рідкому паливі, розробленим і виготовленим професором фізики Львівського університету Ігнацієм Мартиновичем і доктором медицини Непомуком Германом. Пальник львівських винахідників підігрівав повітря в оболонці в міру того, як воно холоднішало. Ця подія сталась усього через дев’ять місяців після польоту кулі братів Монгольф’є, пальним для якої служила солома!

 

8. Близько 1785 року на місці теперішнього Музею етнографії на проспекті Свободи підприємець Йоганн Прешель спорудив триповерхову будівлю – перший львівський готель та водночас перший готель в Україні, який називався «Під римським цезарем». В наш час дах цього будинку прикрашає єдина в Україні «сидяча статуя Свободи» (оригінальна назва – «Ощадність»).

9.30 березня 1853 року львівська аптека Петра Міколаша «Під золотою зіркою» освітилася першою у світі гасовою лампою. Її винахідниками стали фармацевти Йоган Зег та Іґнац Лукасевич. Один підприємець із Борислава (Львівська обл.) намагаючись отримати хоч якусь користь із чорної маслянистої рідини, допровадив діжку сирої нафти до Львова. Звантажив її в центрі міста, біля аптеки «Під золотою зіркою», домовившись із фармацевтами, що ті за щедру винагороду виметикують спосіб перегнати ропу в спирт — таким був його план химерного збагачення. На щастя, фармацевти замість перегонки спирту несподівано винайшли найраціональніший метод крекінгу нафти. З цього часу гас стає найуживанішим у світі продуктом освітлення, яким навіть зараз, на початку XXI століття, ще користується третина
людства.

10. У Львовi в жовтнi 1861 р. було завершено будiвництво вокзалу. Це була стандартна, простора споруда, але преса iз захопленням писала про цю будову, вважаючи “головний двiрець – однією з найкращих споруд у Європi”. Перший пасажирський потяг прибув з Перемишля до Львова 4 листопада 1861 року о 14:30. На всiх станцiях його курсування – в Медицi, Мостиськах, Судовiй Вишнi, у Мшанi – поїзд вiтали сотнi селян, приїзд «сталевого коня» урочисто зустрічали мiсцевi музиканти. Саме ця транспортна ділянка між Перемешлем та Львовом стала першою залізницею в Україні.

11.Перший в Україні громадський транспорт було започатковано у Львові 3 травня 1880 року. Ним став кінний трамвай. Функціонували дві лінії («головний вокзал — вулиця Городоцька — площа Митна» і «головний вокзал — Підзамче»), які перевозили в середньому 1 867 000 пасажирів на рік. У 1889 році нараховувалося 105 коней та 37 пасажирських і 3 вантажних вагони, виготовлених в австрійському місті Граці. Середня швидкість руху становила 6,4 км/год.

12. У серпні 1984 року в спортивному виданні “Гімнастичний путівник” кореспондентом Ксав’єром Фішером опублікований детальний звіт про другий зліт гімнастичного товариства “Сокіл”, у якому детально описано хід футбольного матчу між сокільськими командами Львова і Кракова, що відбувся у суботу 14 липня 1894 р. о 17 годині на львівському стадіоні. Як стало відомо згодом, автор описав перший в Україні футбольний матч. У статті повідомлялося, що футболісти Львова грали у сірих гімнастичних штанях, білих футболках і гімнастичному взутті, а футболісти Кракова – у синіх штанях, білих футболках і гімнастичному взутті. Команда зі Львова здобула перемогу – м’яч на 6-й хвилині забив у північні ворота учень учительської гімназії Володимир Хомицький.